Marketlerde satılan ve içeriğinde hangi katkı maddelerinin olduğunu bilmediğiniz yoğurtları artık yemek istemiyorsanız tek çare evde yoğurt yapımı konulu yazımızı okumak ve tamamen doğal olarak kendi yoğurdunuzu yapmak.

Hazır ürünlere duyulan ilginin son zamanlarda azalmasına paralel olarak insanlar evde yoğurt yapımı konusuna daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır.  Daha sağlıklı beslenmek isteyenler tercihlerini evde yoğurt yapmaktan yana kullanırlar.

Evde yoğurt yapmak için tercihen iki veya üç litre organik tam yağlı süt gerekir. Ayrıca, mayalanma aşaması için üç veya dört yemek kaşığı mümkünse ev yapımı olan ve içerisinde canlı bakteriler barındıran mayalık yoğurt lazımdır. İsteyenler mayalanma sırasında tuz veya şeker ekleyebilirler. Evde yoğurt yapmaya başlamak için sütü boş bir tencerede kaynatmak gerekir. Süt, buharlaşana kadar kaynatılmalıdır. Sütün kaynatılma aşamasının tamamlanmasının ardından bir süre bekletilmesi gerekir. Ancak, süt, mayalanma aşamasında ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde yoğurt yapımı konusunda diğer önemli husus mayalama işlemidir. Yoğurt mayalama aşamasında öncelikle tezgahın yoğurdun ısısını almaması için tezgahın üzerine bir nihale koymak ve ardından temiz bir masa örtüsünü dörde katlayıp yerleştirdikten sonra  tencereyi üzerine koymak gerekir.

Ardından, bir kaseye üç veya dört yemek kaşığı ev yapımı mayalanmış yoğurt koyulmalı, üzerine üç veya dört yemek kaşığı süt ilave edilmelidir. Hazırlanan bu karışım, yavaş bir şekilde tencereye aktarılmalıdır. Sonrasında tencerenin kapağı kapatılmalıdır. Tencerenin üzeri sıcaklığını koruması için birkaç örtüyle iyice kapatıldıktan sonra dört veya altı saat mayalanmaya bırakılmalıdır. Bu sürenin tamamlanmasının ardından mayalanan yoğurt, soğuması için buzdolabında bekletilmelidir. Dolaba koyarken kapağını açık bırakın. Tüm bu işlemlerin sonucunda yoğurt yenmeye hazır hale gelir. Evinizde yaptığınız hiçbir katkı maddesi olmayan ev yoğurdunuzu afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir